Jak vybrat vhodný systém FVE: Hybridní, síťový nebo ostrovní?
Výběr správného systému FVE je klíčovým krokem k optimalizaci výkonu a využití solární energie. V tomto článku se zaměříme na tři základní možnosti: hybridní systém, síťový systém a ostrovní systém. Pomůžeme vám porozumět jednotlivým variantám a vybrat tu nejvhodnější pro vaše potřeby.
Ostrovní systém
Začneme s nejjednodušším systémem pro výběr. Pokud potřebujete elektřinu tam, kde není k dispozici elektrická přípojka, nemáte jinou možnost než ostrovní systém ve spojení s vlastní fotovoltaikou. Ostrovní systém je paradoxně nejsložitější správně navrhnout v případě vyšších nároků na dodanou elektrickou energii. Nemáte totiž žádnou zálohu formou elektrické přípojky, a když Vám dojdou baterie, systém prostě přestane fungovat. Nicméně ostrovní systém je možné zálohovat například elektrocentrálou.
V ostrovních systémech si představíme i možnost pro lidi, kteří sice mají přístup k elektrické přípojce, ale z jakéhokoliv důvodu nechtějí, aby byla jejich FVE spojena s veřejnou distribuční sítí. Pro takové lidi je pak možnost instalace ostrovního systému, který umožňuje v případě nedostatku solární energie využít elektrickou přípojku k pokrytí spotřeby v době vlastního nedostatku. Tento systém je také ideální v případě, kdy chcete zálohovat pomocí elektrocentrály.
Síťový systém
Naopak síťový systém je nejjednodušší na montáž a návrh. Tento systém je přes měnič přímo spojený s vaší instalací a neustále vyrábí maximální dostupný a povolený výkon. Pokud v době, kdy elektrárna právě vyrábí, máte nějakou spotřebu, je pokryta právě touto vyrobenou energií. Výhodnost takového systému závisí na tom, zda je většina vaší spotřeby v době, kdy svítí slunce, a také na tom, jaké podmínky získáte pro odkup přebytečné energie. U tohoto systému je vhodné aplikovat nějakou formu řízení spotřeby, jako například Wattrouter, který může například řídit, kdy se nahřívá bojler, aby jste maximalizovali užitek z vaší solární elektrárny.
Nevýhodou takového systému je jeho symetrický provoz. V Česku máme totiž nastavený systém měření elektrické energie, který znevýhodňuje malé elektrárny, které nemají možnost asymetrického provozu. Toto téma detailně probírá například YouTube kanál Electro Dad ve svém videu. Další nevýhodou může být, že elektrickou energii, kterou potřebujete v době, kdy nesvítí slunce, musíte pokrýt nakoupenou elektřinou od vašeho dodavatele elektrické energie. Výhodou je jednoduchost systému a jeho cena, která je výrazně nižší než u hybridního nebo ostrovního systému. Je však nutné také zmínit, že na síťové systémy nezískáte tak velkou dotaci jako na hybridní systém.
Hybridní systém
Hybridní systém je takový, který je spojený s veřejnou distribuční sítí, ale zároveň využívá možnosti akumulace do vlastních fyzických baterií. Tento systém je nejsložitější a také nejdražší, avšak přináší nejvíce výhod. Navíc cenu kompenzují poměrně vysoké dotace. Někteří výrobci nabízejí hybridní střídače, například SOLAX, GoodWe a další, které umožňují asymetrický provoz, což je často potřebné v Čechách, aby mohla být fotovoltaika využita ve svém plném potenciálu.
Výhodou takového systému je akumulace energie na dobu, kdy nesvítí slunce, a při vhodně navrženém systému nemusíte odebírat ze sítě ani přes noc nebo při krátkodobých nepříznivých podmínkách. Další výhodou těchto systémů je možnost zálohy domu pomocí baterií, tzv. Back-Up. Ten má svá úskalí, například není možné ho zapojit s starou instalací, kde jsou vedeny rozvody v soustavě TN-C (typicky dvoužilové vodiče, kde se využívá společná ochranná nula s pracovní nulou - PEN). Také je potřeba pro optimální využití Back-Up režimu provést zásah do zapojení domu, ideálně rozdělení zálohovaných a nezálohovaných obvodů.
Hybridní systém je tak vhodný pro většinu domácností.